חיזוק החוסן האישי

כיתה י"ב והמעבר לשירות הצבאי הינם מורכבים ומאתגרים בהיבט הרגשי. מבחני הבגרות, המיונים לקראת השירות, המשפחה, הפרידה הצפויה מהחברים והחשש מהלא נודע - כל אלה מהווים אתגר ומצריכים מיומנויות של חוסן אישי. בנוסף עם הגיוס, בפרק זמן קצר יחסית, נדרשים המתגייסים הצעירים להסתגל למסגרת לוחצת, עם לוחות זמנים עמוסים, פקודות, מדים, היעדר פרטיות ומחסור בזמן פנוי, ניתוק יחסי ממערכות התמיכה המוכרות וצורך להתחבר חברתית, ללמוד שפה צבאית ועוד. על מנת להסתגל בהצלחה למסגרת הצבאית נדרש ארגז כלים מגוון ואיכותי.

 

אנו מציעים סדנה במסגרת כיתתית בנושא העצמה ופיתוח חוסן אישי. בסדנה יתנהל שיח בנושא זיהוי מצבי לחץ ומאפייני מצבי לחץ לקראת הגיוס ולאחריו. בנוסף ידונו בקבוצה על דרכי התמודדות עם מצבי לחץ ויינתנו כלים ודרכי פעולה אפשריות להתמודדות עם מצבי לחץ. כל אלה מועברים בשילוב הפעלות ייחודיות ומצגת אינטגרטיבית.

 

קהל היעד: תלמידי כיתה י"ב

עיתוי מומלץ: עד סוף חודש ינואר

משך הפעילות: 3 שיעורים

קרא עוד סגור

מהבית לבקו"ם, מתלמיד לחייל

המעבר מחיים אזרחיים לחיים צבאיים הוא מורכב: בפרק זמן קצר יחסית נדרשים המתגייסים הצעירים להסתגל למסגרת לוחצת עם לוחות זמנים עמוסים, פקודות, מדים, מחסור בפרטיות ובזמן פנוי, חברים חדשים, שפה צבאית ועוד. ההרצאה סוקרת בפירוט את שלבי הגיוס החל מרשימת הקניות המומלצת דרך הפרידה מהמשפחה והחברים, שרשרת החיול ותחילת הטירונות ומשלבת מידע הרלוונטי לתלמידי י"ב. ההרצאה תעסוק גם בדרכים להקלת תהליכי ההסתגלות והפחתת הלחץ הטבעי המתלווה לתהליך, הסתגלות חברתית, התמודדות עם קשיים רגשיים: למי ניתן לפנות, איך וכד', כלים לפיתוח חוסן אישי ועוד.

 

קהל היעד: שכבת י"ב

עיתוי מומלץ: עד סוף ינואר

משך ההרצאה: כשעה וחצי

קרא עוד סגור

חובות וזכויות - הרצאה לשכבת י"ב

הרצאה הסוקרת בהרחבה את החובות והזכויות המרכזיים של המלש"בים והחיילים. נעסוק בזכויות רפואיות, חופשות, אירועים משפחתיים, הטרדה מינית ועוד.

קהל היעד: שכבת י"ב

עיתוי מומלץ: עד אמצע פברואר

משך ההרצאה: כשעה וחצי

קרא עוד סגור

פאנל בוגרים

במטרה לעודד שירות משמעותי, ניתן לקיים פאנל בוגרים, אליו מוזמנים חיילים ממגוון מקצועות ותפקידים צבאיים המשתפים את התלמידים בחוויות השירות הצבאי. על מנת שפאנל זה יהיה משמעותי, ושתלמידי בית הספר יפיקו ממנו את המיטב, נדרשת הנחייה מקצועית.

קהל היעד: תלמידי כיתות י"ב

עיתוי מומלץ: עד סוף ינואר

משך הפעילות: שעה וחצי

קרא עוד סגור

המשפחה מתגייסת - הרצאה להורי י"ב

תקופת סיום התיכון טומנת בחובה לצד התרגשות גם חששות קשיים לא מעטים. התלמידים עומדים בפני שינויים משמעותיים בחייהם, אם מדובר במעבר לשירות צבאי, לשנת שירות, למכינות הקדם צבאיות וכיו"ב. המעבר מלווה בתהליכי הסתגלות הנחווים בעוצמות שונות ולפרקי זמן שונים ע"י בני הנוער. ההורים המגייסים כיום את ילדיהם שירתו לרוב בצה"ל בעצמם. הם מכירים את המערכת הצבאית ומשערים שיודעים למה לצפות. בעידן הטלפונים הסלולאריים הופכים ההורים לשותפים בחוויות ובקשיים כמעט בזמן אמת, מה שמעצים לא פעם את הקושי.

אנו רואים את ההורים כחלק משמעותי ובלתי נפרד מהתהליך אותו עוברים הנערים בשלב זה של חייהם.   אנו מציעים להורים הרצאה מרתקת וחשובה שמטרתה לתת כלים על מנת להתמודד עם סוגיות כגון:

  • מה עושים כשנער/חייל מתקשה בהסתגלות למסגרת?
  • כיצד מבדילים בין קושי שישתפר עם הזמן לבין מצוקה המצריכה התערבות מקצועית?
  • זיהוי ואיתור סימני מצוקה.
  • תיאום ציפיות במסגרת החדשה
  • אלו כלים עומדים לרשות הורים על מנת לסייע לחייל/ת שלהם
  • איך ומתי נכון ואפשר לפנות למפקד? למי ניתן לפנות בנושאים שונים?
  • התהליכים העוברים על תלמידי כתה י"ב ביחס לגיוסם המתקרב: מיונים, גיבושים וכד'.

 

ההרצאה משלבת ידע וניסיון שנצברו לאורך שנים בצבא, לצד דוגמאות ותיאורי מקרים.

 

קהל היעד: הורים לתלמידי י"ב

עיתוי מומלץ: לאורך כל שנת הלימודים עם עדיפות לאזור חודש מרץ

משך ההרצאה: כשעה וחצי.

קרא עוד סגור

איך מסתדרים עם המשכורת הצבאית?

הגיוס לצבא משפיע גם על התקציב האישי. תלמידים רבים עובדים במהלך שנות התיכון ומממנים את צרכיהם האישיים, או מעשירים אותם. אופי השירות לא מאפשר לרוב לעבוד מחוץ לצבא. התקציב האישי, ולפעמים גם המשפחתי- מושפע מכך מאוד. ההרצאה תעסוק בתכנון התקציב, התנהלות מול הבנק, הבנת מושגים כגון: יתרות זכות וחובה הלוואות ועוד, תוך שימוש במצגת אינטראקטיבית, ודוגמאות רבות.

קהל היעד: שכבת י"ב

משך הרצאה: שעה וחצי

עיתוי מומלץ: במהלך כל השנה

קרא עוד סגור

תוכנית "בין הכוונות" לצוות החינוכי של שכבת י"ב

הרצאה בחדר מורים בנושא תהליכי המיון והתהליכים הרגשיים והאישים שעוברים התלמידים בכתה י"ב: מיונים וגיבושים, הכנה לקראת הגיוס, הבנת הציפיות וכלים לפיתוח מערכת ציפיות ריאלית ועוד.

קהל היעד: צוות המורים של כתות י"ב

עיתוי מומלץ: לאורך כל שנת הלימודים

משך ההרצאה: כשעה וחצי

קרא עוד סגור