כל חייל בצה"ל עובר טירונות, מסוג כזה או אחר. המעבר למסגרת הצבאית מלווה באתגרים כאלה ואחרים, והחוויות החדשות והייחודיות עלולות להיראות מרתיעות בתחילה. קיבצנו עבורכם מספר אתגרים שכל חייל טרי מתמודד עימם, ושילבנו עצות מניסיוננו האישי. קדימה-קרא!

  1. ריחוק מהמשפחה ומהחברים

אחד הדברים הקשים ביותר בטירונות הוא המרחק מהבית. אנחנו רגילים לראות את ההורים כל יום, להיפגש עם החברים מספר פעמים בשבוע ולהיות איתם בקשר יומיומי בטלפון. בטירונות, לרוע המזל, ניאלץ להיות שבוע במקרה הטוב, שלושה-ארבעה במקרה הרע, בבסיס מרוחק. הזמן היחיד שבו מותר להחזיק טלפון סלולרי בטירונות הוא בשעת הט"ש: שעת טרום שינה. מדובר ב-60 דקות שאמורות להספיק להתכונן לשינה ולדבר עם כל האהובים. חשוב לזכור שהטירונות היא זמנית. מדובר במספר שבועות, ולאחריהם מתחיל קורס, אימון מתקדם או שירות סדיר, בהם כנראה תקבלו מעט יותר חופש. כמו כן, מדובר בהזדמנות להכיר חברים מכל קצוות הארץ, ולהתחבר עם חיילים כמוכם, שעוברים בדיוק את אותן החוויות.

  1. לסגור שבת

כמעט ואין טירונות בלי לסגור שבת בבסיס. השבת מלווה כמובן בשמירות, אבל גם בהרבה חוויות מחזקות ומעצבות עם החברים. אז נכון, אולי האוכל בארוחת שישי הוא לא כמו האוכל של אמא, ומפספסים סוף שבוע עם החברים והמשפחה, אבל זו הזדמנות מצוינת להכיר, לצחוק יחד, להתחבר וסוף סוף לישון יותר מ-6 שעות בלילה.

  1. ללבוש מדים

חלק מהמעבר הלא פשוט מאזרח לחייל, הוא הויתור על הבגדים הרגילים לטובת מדים. מי שרגיל להביע את עצמו באמצעות הלבוש יבין במהרה שבצבא, לרוע המזל, כולם לבושים אותו הדבר. ואם לא די במדים, בצבא ישנם כללים נוקשים גם לגבי תכשיטים, שיער ואפילו צבע הגרביים. עם זאת, במהלך הטירונות תהיו כל כך עסוקים ופעילים, שייתכן שאפילו תשמחו שלבוש הוא לא אחת מהדאגות שלכם כרגע. אנו מציעים לכם ללבוש את המדים בגאווה, כי בהחלט יש במה להתגאות.

  1. לשאת נשק

במהלך הטירונות תהיו צמודים לנשק. רוס"ר (רובה סער) M-16 ילווה אתכם בשיעורים, באימונים, במקלחות ואפילו בשינה, מתחת לכרית. נשיאת נשק יכולה להיות מעט מרתיעה בתחילה, אולם אל תדאגו, אתם תעברו שיעורים בנושא בטיחות בנשק, ויכינו אתכם היטב לקראת ירייה בנשק במטווח. הנשק יכול להיות מעט מציק, כבד, ואפילו מקור לענישה במידה וחלילה הפקרתם אותו (כל מצב בו הנשק לא ברשותכם וללא השגחה הוא הפקרת נשק). עם זאת, מדובר בחוויה שכנראה לא הייתם חווים בשום מסגרת אחרת, ומוטב להתייחס אליה כך.

  1. קבלת פקודות

ביום הראשון בטירונות תערכו היכרות עם המפקדים שלכם, שיקבעו עבורכם את סדר היום, יגידו מה מותר ומה אסור וגם ייתנו עונשים מפעם לפעם. לקבל פקודות זו אמנם חוויה משונה, במיוחד לנוכח ההבנה שמי שנותן את הפקודה הוא פחות או יותר בן גילכם. עם זאת, מוטב להבין כמה שיותר מוקדם שהצבא היא מערכת היררכית וציות לפקודות הוא חלק מהעניין.

הטירונות זה הזמן שלכם להתחיל להכיר את המערכת הצבאית. התקופה אמנם מאתגרת ועלולה להיות מלווה בקשיים, אך ניתן גם לתעל את אותם אתגרים לדברים חיובים. נסו ליצור חברויות חדשות, להעריך את החוויות הייחודיות, להכיר את עצמכם ולהתחשל, ובעיקר - בואו בגישה חיובית ובראש פתוח. הטירונות היא חוויה חד פעמית שעשויה להוליד שלל זכרונות וסיפורים.

בהצלחה מ'צעד קדימה'!