קורס טיס

זהו אחד הקורסים היוקרתיים והמאתגרים ביותר בצה"ל: בממוצע, רק אחד מכל 14 מועמדים - או רק אחד מבין שישה חניכים - זוכה לסיים את הקורס בהצלחה!
במסגרת הקורס מוכשרים פרחי הטיס (בהמשך – "צוערי טיס") לשלל תפקידי הטיסה: טייסי קרב, טייסי תובלה וטייסי מסוקים וכן נווטי קרב, נווטי תובלה ומכונאי אוויר.

תנאי הקבלה הם פרופיל 97, קב"א 54 ומעלה, דפ"ר 60 ומעלה ומעבר מיונים קדם צבאיים בהצלחה. לבנות, יש גם צורך בציונים שדה 4 ומעלה, פיקוד 2 ומעלה, צוות 4 ומעלה ביום המא"ה. בנוסף, יש צורך לעבור את השלבים הבאים:

  • ירפ"א א': מבחנים פסיכוטכניים ואישיותיים
  • ירפ"א ב': ראיונות עם פסיכולוג ובדיקות
  • כנס מקדים לגיבוש טייס (לא חובה)
  • גיבוש בן 5 ימים

המיון לטיב הוא חובה עבור מלש"בים – ניתן לוותר על המסלול רק בגיבוש, וחוסר התייצבות למיון ימנע מיונים אחרים. כל המועמדים שנמצאו מתאימים לקורס טיס לפי הנתונים הראשוניים שלהם יזומנו למבדקים גם אם הביעו רצון להתנדב ליחידות נוספות.

המיון לטיס הוא התנדבותי עבור מלש"ביות. מלש"ביות שנמצאו מתאימות לקורס טיס לפי הנתונים הראשוניים שלהן, יזומנו לכנס ולאחר מכן למבדקים. שימו לב לכך שניתן לבקש ממרכז השירות של מיטב או חיל האוויר זימון למיונים וכן את האפשרות לדלג על הכנס ולהתחיל ישר במיונים.

נקודות חשובות:

  • תוך כדי המיון לקורס טיס ניתן להתמיין גם לתפקידי מודיעין.
  • אם מועמד מתקבל גם לקורס טיס וגם לתפקיד במודיעין יש באפשרותו (אם נשר מקורס הטיס) לחזור לתפקיד אליו התקבל בחיל המודיעין.
  • בזמן תהליך המיון לקורס הטיס ניתן להשתתף ביום הסיירות. עם זאת, מלש"ב יוכל להגיע למיון או הגיבוש אותו השיג ביום הסיירות רק במידה שלא עבר את קורס הטיס.

משך הקורס 3 שנים, שמתחלקות לשישה חלקים בין חצי שנה. בשנה הראשונה מתקיימים אימונים קרקעיים (טירונות 05, ניווטים, צניחה וכו') וכן טיסות מיון שקובעות את המסלול העתידי. הכשרת טיסה עצמה מתבצעת בשנה השנייה והשלישית של הקורס. עם סיום קורס הטיס מקבלים דרגת סגן, תואר ראשון מאוניברסיטת בן גוריון וכנפיים. בנוסף, יש להתחייב לשירות קבע של 7 שנים מעבר למשך הקורס.