גיוס של בן/בת לצבא מהווה שלב משמעותי בתהליך ההתבגרות של הילדים ובהתבגרות שלנו כהורים: זהו עוד "צעד קדימה" בתהליך המעבר מנער/ה לבוגר/ת.

הניסיון שלנו מלמד שלא משנה כמה ילדים כבר גייסנו, ההתרגשות תמיד בשיאה, החששות מתגברים, ובגאווה שלנו בילדנו נמהלת גם דאגה לגיטימית לשלומו. לעיתים, כשאנו כה מרוכזים בתהליך שלנו עם עצמנו, אנחנו לא ערים מספיק לרגשות של המתגייסים שלנו ובעיקר לא שמים לב לדרך שבה משפיעה ההתנהגות שלנו על ההרגשה שלהם.

על מנת להקל על המתגייסים הצעירים שלנו את תהליך הגיוס וההסתגלות למסגרת הצבאית, צוות המומחים של "צעד קדימה" מגיש לכם טיפים שימושיים שנצברו לאורך שנים של ניסיון מקצועי לצד ניסיון מעשי כהורים למתגייסים:

  • חשוב לזכור שהילד שלכם מתרגש לא פחות מכם, גם אם הוא לא מראה את זה. פנו מקום ולגיטימציה להתרגשות שלו: הגיוס באמת מרגש וחד פעמי.
  • זמנם של המתגייסים לא נתון לגמרי בידיהם. אל תלחצו לקבל עדכון בכל רגע נתון. שחררו אותם מהצורך לדאוג לדאגה שלכם.
  • רחבת המתגייסים בלשכת הגיוס הומה מגייסים/מתגייסים בדיוק כמוכם. חלק מהמתגייסים חשים חוסר נוחות מההמולה ומהצורך להיפרד כשיש כל כך הרבה אנשים מסביב. שאלו את המתגייס/ת שלכם מי הם האנשים שהיו רוצים שיגיעו איתם ללשכת הגיוס וכבדו את בקשתם.
  • ימי גיוס הם ימים שבהם הכבישים והחניונים שסביב אתר הגיוס מלאים. צאו מהבית בשעה הלוקחת זאת בחשבון. אין סיבה להוסיף על ההתרגשות את המתח (והעצבים) הנובעים מאיחור בלתי מתוכנן. סעו בזהירות.
  • בבקו"ם מוגשת למתגייסים ארוחת צהריים. אין צורך להביא אוכל מהבית. יחד עם זאת, ניתן לצייד את המתגייס שלכם בכריך/חטיפי אנרגיה וכד'.
  • צלמו תמונות! כאמור, יום הגיוס הוא מרגש וחד פעמי, ומומלץ לתעד אותו.
  • ההסתגלות למסגרת הצבאית לוקחת זמן. לעיתים יותר מכפי שחשבתם. אין דרך ואין טעם להאיץ את התהליך, כל אחד והקצב שלו. כדאי להיערך לטלפונים של התרגשות, קיטורים, בכי, התלהבות ועוד מנעד שלם של רגשות. גייסו את משאבי הסבלנות שלכם, את משפטי העידוד והתמיכה, ואת כל האהבה לילדים (אפילו אם קוראים להם חיילים, בשביל אמא ילד נשאר ילד) והיו לדמויות שאליהם הילדים רוצים להתקשר ומהם לשאוב כוחות. משפטים כגון "נורא דאגתי לך", "לא ישנתי כל הלילה מרוב דאגה" ודומיהם לא עוזרים לילד שלכם.
  • "עוד נשיקה ועוד..." צידה לדרך זה חשוב אבל לא להגזים. יש מתגייסים שמובכים מריבוי של גילויי חיבה פיזיים בפרהסיה. כל אחד מכיר את הילד/ה שלו-תנו מקום לרגשותיו/ה גם בחלק הזה.
  • במידה וחל שינוי כלשהו במצב של ילדכם שיכול להשפיע על גיוסו אנא ציידו אותו במסמכים הרלוונטיים. את המסמכים כדאי למסור ביחד עם צו הגיוס. במידת הצורך, ייבדק שוב ע"י הגורם המקצועי הרלוונטי עוד טרם העלייה לאוטובוס.
  • אחלו לחייל או לחיילת שלכם בהצלחה, ולקראת עתיד צבאי בטוח ומבטיח - קדימה צעד!

צוות "צעד קדימה" עומד לרשותכם לכל שאלה התייעצות והתלבטות בטלפון: 03-5344435 או בכתובת מייל: office@stepforward.co.il