עוקץ היא יחידת הכלבנים של צה"ל. לוחמי ולוחמות (הקורס פתוח גם למלש"ביות!) יחידת עוקץ "מפעילים" כלבים למשימות לחימה ייעודיות בשגרה ובחירום. היחידה, שמוגדרת כמטכ"לית, פועלת בכלל גזרות הלחימה בשיתוף פעולה עם כל הכוחות הלוחמים והיחידות המיוחדות. היחידה ולוחמיה השתתפו במאות מבצעים, מעצרים, לכידות מבוקשים ועוד.

תנאי הקבלה למלש"בים הם פרופיל 82 ומעלה (סעיף ראייה לא פוסל), קב"א 54 ומעלה ואינטלגנציה רגשית גבוהה מאוד. תחילה עוברים גדנ"ע מיוחד של היחידה (גדנ"ע עוקץ), כשלאחריו יזומנו המלש"בים לגיבוש מיוחד וראשוני. הגיבוש כולל בחינות כושר, ריאיון אישי ומבחן עם כלב. הטובים ביותר יתקבלו ליחידת עוקץ ויתגייסו ישירות אליה. הגיוס הוא חד שנתי בחודש נובמבר.

*שימו לב: בתקופת הקורונה לא התקיים גדנ"ע עוקץ ולכן מוטה לבדוק מול מיטב מהן ההנחיות העדכניות.

תנאי הקבלה למלש"ביות הם פרופיל 82 וקב”א 47 ומעלה. הן מגיעות ליחידה מתוך הלוחמות שהתגייסו לגדוד קרקל. אלה שעוברות את הגיבוש ליחידה ומתקבלות אליה, מבצעות עם מגויסות קרקל הכשרה לרובאי 07, ולאחריו מבצעות קורס כלבנות והכשרה ייעודית ביחידה. הגיוס ליחידה למלש"ביות מתקיים בחודשים מרץ, אוגוסט ונובמבר. מלש"ביות נדרשות לשירות של 30 חודשים ("דין אישה כדין גבר").

בשלב הראשון של ההכשרה החיילים מוכשרים כלוחמי חי"ר: טירונות 07, אימון מתקדם באורך חודשיים וארבעה חודשים במתקן אדם של אימון לוחם (ניווטים, לוחמה בשטח בנוי, לוחמה בשטח סבוך, קורס לוחמה בטרור ועוד).

בשלב השני של ההכשרה פוגשים החיילים בכלב, והוא כולל הכשרת אילוף בסיסי ובניית מערכת יחסים עם הכלב. בשלב זה תיבחר פלגת הכלב: גישוש ומרדף, תקיפה, חילוץ והצלה, אמל"ח או חנ"מ.

למתאימים תינתן אפשרות קידום למסלולי הדרכה, פיקוד וקצונה.