מתי עלי לצפות לצו ראשון? מידע נוסף

 

את הזימון לצו הראשון מקבלים לקראת גיל 17 לרוב, בהתאם לתאריך הלידה העברי. אם חברי כיתתכם הצעירים מכם כבר קיבלו זימון, ואתם עוד לא, יש ליצור קשר עם לשכת הגיוס במס' 03-7388888. ייתכן שכתובתכם אינה מעודכנת. אם קיבלתם זימון אך אתם בכיתה י' יש ליצור קשר על מנת לדחות את הצו לכיתה י"א.

מה מצפה לי בצו הראשון? מידע נוסף

בצו הראשון מספר תחנות שנועדו לקבוע את נתוני האיכות שלכם, הפרופיל, הקב"א והדפ"ר. סדר התחנות עשוי להשתנות בהתאם לעומסים השונים, על מנת שתאלצו לחכות כמה שפחות בתור.

 • אימות נתונים: בתחנה זו תישאלו לגבי הפרטים האישיים שלכם, המסגרות בהם הייתם והבגרויות שלכם. כמו כן, תעברו מבדק קצר בעברית כדי לקבוע את סימול העברית שלכם.
 • ראיון אישי: מטרת הראיון היא להכיר אתכם ולפגוש אתכם בפן יותר אישי. תישאלו לגבי תחומים שונים בחיים שלכם.
 • מבחנים פסיכוטכניים: יקבעו את הדפ"ר שלכם. מבחן במחשב. הוא מורכב ממספר פרקים שבודקים תחומים שונים כגון הבנת הנקרא, חשיבה כמותית, הבנת הוראות ועוד. אורכו נע בין שעה וחצי לשעתיים. המבחן הפסיכוטכני חד פעמי ועד כן מומלץ להתכונן לקראתו. עוד על הכנה למבחנים הפסיכוטכניים ניתן לקרוא כאן
 • בדיקות רפואיות: יבאו את הפרופיל. כוללות בדיקת שתן, בדיקה פיזית וראיון עם רופא צבאי.

עוד על הצו הראשון ניתן לקרוא כאן.

כיצד ניתן לשנות את מועד הצו הראשון? מידע נוסף

ניתן ליצור יצירת קשר עם מרכז השירות של מיטב במספר: 03-7388888 או בעמוד הפייסבוק של מיטב. יש לקחת בחשבון שאם נעדרתם ממספר צווים ייתכן שלא יאשרו לכם לדחות פעם נוספת.

מה להביא עמי לצו הראשון? מידע נוסף

הצו הראשון הוא יום ארוך, ומומלץ להגיע ערניים.כמו כן הביאו עמכם:

 • צו התייצבות-תעודה מזהה (תעודת זהות/ דרכון בתוקף/ רישיון נהיגה)
 • שאלון רפואי ממולא על ידכם וע"י רופא משפחה (מומלץ לשלוח מראש)
 • בדיקות רפואיות רלוונטיות (בדיקת שתן ובדיקת ראייה למרכיבי משקפיים ניתן לבצע גם במועד הצו, אך מומלץ להביא עמכם ע"מ לחסוך זמן המתנה)
 • אבחונים דידקטיים או פסיכודידקטיים. מומלץ לשלוח את האבחון מראש ללשכת הגיוס ולוודא הגעה.
 • מרשם לריטלין/ קונצרטה ודומיהם מנוירולוג/ פסיכיאטר
 • מומלץ להביא אוכל ושתייה מהבית
 • פלאפון, ספר, אוזניות או כל דבר שיעסיק אתכם בעת ההמתנה בין התחנות.

איך מקבלים הקלות במבחנים הפסיכוטכניים? מידע נוסף

אם ברשותם אבחון דידקטי או פסיכודידקטי שהתבצע החל מכיתה ז', או מרשם עדכני לריטלין/ קונצרטה, ייתכן שמגיעות לכם הקלות במבחנים הפסיכוטכניים. יש להעביר את האבחון ללשכת הגיוס דרך אזור שליחת המסמכים באזור האישי או לכתובת המייל- Meitav@idf.gov.il. יש להביא אתכם עותק ליום ההתייצבות בלשכת הגיוס. ייבדקו רק אבחונים מלאים בעברית. חשוב לדעת שההקלות במבחנים הפסיכוטכניים עלולות להיות שונות מההקלות שאתם מקבלים בבית הספר.

האם הוריי יכולים ללוות אותי לצו הראשון? מידע נוסף

לא תתאפשר כניסת מלווים ללשכת הגיוס. במקרים בהם המלש"ב סובל מליקוי בריאותי/ נפשי שמצריך מלווה, יש ליצור קשר עם לשכת הגיוס בכתובת המייל Meitav@idf.gov.il ע"מ לקבל אישור לכניסת מלווה.

כיצד ניתן לברר את הנתונים שנקבעים בצו הראשון? מידע נוסף

הנתונים יתעדכנו באזור האישי באתר 'מתגייסים' עד שבועיים לאחר סיום כל ההליכים בלשכת הגיוס, אך לרוב הרבה פחות משבועיים (לא פעם אפילו באותו יום עצמו). את הקוד לאתר תמצאו על גבי הזימון שלכם, חשוב לשמור אותו. במידה ואתם צריכים לחזור להמשך הליכי צו ראשון בלשכת הגיוס, נתוניכם לא יתעדכנו עד להשלמת ההליכים.

האם יש צו ראשון חוזר? מידע נוסף

ככלל, אין הזדמנות שנייה לצו ראשון. עם זאת, במקרים חריגים ניתן לערער על תוצאות המבחנים הפסיכוטכניים. יש לשלוח ללשכת הגיוס בכתובת המייל Meitav@idf.gov.il מכתב אישי שמסביר את הסיבה לערעור, מכתב מגורם מחנך, גיליון ציונים אחרון ואבחונים שמזכים בהקלות, אם יש.

איך ומתי נרשמים למכינה ולשנת שירות? מידע נוסף

שנת שירות ומכינה מצריכות דחיית שירות בשנה. לשנת שירות, יש להתקבל דרך אחד מהארגונים או העמותות שמפעילות שנות שירות, ולהגיש בקשה לדחיית שירות לצורך התנדבות באמצעות הארגון עד חודש מרץ של כיתה י"ב.למכינה קדם צבאית ניתן להגיש בקשה דרך המכינה עצמה, לאחר שהתקבלתם, עד לחודש מרץ של כיתה י"ב.

קיבלתי פטור מטעמים רפואיים. האם בכל זאת אוכל להתגייס? מידע נוסף

מלש"בים שקיבלו פרופיל 21 מטעמים רפואיים רשאים להגיש בקשה להתנדבות. גורמים מומחים ידונו בבקשה, ותתבקשו לשלוח מסמכים מתאימים. חשוב לציין כי תהליך קבלת ההחלטות הנוגע להתנדבות הוא ארוך, ולכן מומלץ להגיש בקשה מוקדם ככל הניתן. אין כל ערובה שבקשתכם תאושר.

קו למתנדבים: 03-7388880 (שלוחה 3)

כיצד ניתן לקבל הקלות ת"ש (תנאי שירות)? מידע נוסף

יש לציין בצו הראשון, במעמד אימות הנתונים, שברצונכם להיפגש עם מש"קית ת"ש לצורך הקלות בתנאי השירות.

אם הצו הראשון כבר חלף, ניתן לפנות בבקשה לפגישה דרך מיטב בטל' 03-7388888, עד שישה חודשים לפני הגיוס. יש להביא לפגישה מסמכים רלוונטיים שתומכים בבקשה. כמו כן, תתקיים ביום הגיוס פגישה עם מש"קית ת"ש.

איך אוכל לקבל זימון ליום סיירות? מידע נוסף

ימי סיירות מתקיימים פעמיים בשנה, בחודשים אוקטובר וינואר. על מנת לקבל זימון על המלש"ב לעמוד בתנאים הבאים: פרופיל 82-97 וללא סעיפים פוסלים, קב"א 52 ומעלה. אם נתוניך גבוליים, ניתן להגיש בקשה חריגה לכתובת המייל של מיטב: meitav@idf.gov.il.

מה מצפה לי ביום המא"ה? מידע נוסף

מיון תעסוקתי שנערך במתקן אזרחי. רוב הבנות עוברות אותו. מדובר ביום ארוך שתוצאותיו חשובות ביותר. ביום המא"ה יתקיימו מבחנים שונים שנועדו לבחון יכולות רלוונטיות כגון:

 • שיתוף פעולה ועבודה בצוות
 • יכולת פיקוד והדרכה
 • יכולת טכנית
 • יכולת מתן שירות
 • התאמה ללוחמה

מהם התנאים לקצונה בצה"ל? מידע נוסף

תפקידי קצונה קיימים בכל יחידות הצבא, וטמונות בחובם אפשרויות קידום מגוונות. הקב"א המינימלית לקצונה היא 52, אך ידונו גם במקרים חריגים שמותנים בהמלצת מפקד והוכחת יכולות מתאימות לקצונה. על מנת להתקבל יש לעבור מבדקי קצונה שכוללים בין היתר מבחנים קבוצתיים וראיון אישי עם פסיכולוג.

אני לא מרוצה מהשיבוץ שלי. מה ניתן לעשות? מידע נוסף

אם שובצתם ליחידה מסוימת, הסיכוי לשנות את השיבוץ נמוך. עם זאת, ניתן להגיש בקשה בכתובת מייל ללשכת הגיוס, וניתן לפגוש קצין מיון ביום הגיוס.

כיצד ניתן לשנות את תאריך הגיוס שלי? מידע נוסף

חשוב לדעת כי תאריך הגיוס שמתקבל מיד לאחר הצו הראשון אינו סופי, ועלול להשתנות בהתאם לשיבוץ. אם כבר שובצתם לתפקיד, ניתן לבקש לשנות את תאריך הגיוס במרכז השירות במספר 03-7388888. יש להעביר למייל meitav@idf.gov.il בקשה אישית מנומקת, יחד עם מסמכים שתומכים בבקשה.

ילדי סובל ממוגבלות שלא מאפשרת לו להתגייס. האם עדיין מחויב להתייצב בלשכת הגיוס? מידע נוסף

 

חשוב לציין שבלשכת הגיוס לא קיים מידע לגבי סוג המגבלה ממנה סובל כל מלש"ב. המידע העומד לרשות לשכת הגיוס הוא זה המופיע במרשם האוכלוסין או מי שמקבלים גמלת ילד נכה מהביטוח הלאומי. על מנת לבצע הליך שחרור מחובת השירות ללא נוכחות נדרשים מסמכים מקוריים או זהים למקור החתומים על ידי נוטריון.

במידה וילדכם אינו מסוגל להגיע ללשכת הגיוס באופן פיזי עליכם לשלוח מכתב ללשכת הגיוס הרלוונטית לכם ובו להסביר את בקשתכם, לציין את מספר תעודת הזהות של ילדכם וטלפון להתקשרות עמכם, ולצרף אבחון עדכני, חוות דעת רלבנטיות וכל מסמך אחר שיכול לסייע בתהליך קבלת ההחלטות.

מומלץ ליצור קשר מספר ימים לאחר המשלוח עם לשכת הגיוס בטלפון  03-7388888 או באמצעות כתובת הדוא"ל meitav@idf.gov.il ולוודא שהמסמך אכן הגיע. נציגי לשכת הגיוס יצרו עמכם קשר על מנת להמשיך את התהליך.