תכניתן (ממר"ם- מרכז המחשבים ומערכות המידע)

קורס התכנות הוא קורס הדגל של חיל התקשוב. התכניתן אחראי על פיתוח ותחזוק מערכות מידע על מנת להגביר את יעילות צה"ל בשגרה ובחירום. הקורס מלמד פיתוח חדשני של מערכות מחשוב תוך עבודה בסביבה טכנולוגית וכן מקנה כלים ומקצוע לעתיד, בין היתר על ידי לימוד תכנות בשפות המתקדמות ביותר (net, j2ee, sap) ובסביבות עבודה שונות. כדי להתקבל למסלול יש לעבור בהצלחה את המיון הקדם צבאי עבור הקורס, שאורכו כשישה חודשים והוא מתקיים בבית הספר למקצועות המחשב (גם האיתור מתבצע על ידי בית הספר למקצועות המחשב – בסמ"ח).

התכניתנים מפוזרים בכל יחידות הצבא ויכולים להשתלב כמדריכים בקורסים שונים, לצאת לקצונה, ללמוד לתעודת טכנאי או הנדסאי ואף לצאת ללימודי תואר ראשון.

התפקיד מחייב שירות קבע של שנתיים וחצי וכן חתימה על "דין אישה כדין גבר" לנשים. בנים בעלי פרופיל קרבי (72, 82 או 97) נדרשים גם ל-10 יח"ל מחשבים בביה"ס.

מגן סייבר

המשרתים בתפקידי מגן בסייבר הם המגנים המשמעותיים ביותר על רשתות צה״ל. מתוקף אחריותם לזהות ולגלות אנומליות וכן לבצע חקירה, זיהוי וסיכול של אירועי סייבר. הניסיון שצוברים מגני הסייבר מהווה מדרגת קפיצה לאזרחות.

בסיום הקורס ניתן להשתבץ בכל אחד מהזרועות והאגפים בצה"ל - אגף התקשוב וההגנה בסייבר, אגף המודיעין, חיל אוויר, חיל הים ועוד. מרבית התפקידים הם במתכונת של יומיות אך יש גם תפקידים במתכונת סגורה.

מלש"בים בעלי נתוני איכות מתאימים יזומנו למיונים, שכוללים מבחנים ראשוניים, ראיון אישי וסיווג בטחוני. אין צורך להציג ידע מקדים.

התפקיד מחייב שירות קבע של שנה וחצי וכן חתימה על "דין אישה כדין גבר" לנשים. התפקיד מחייב פרופיל של 25 ובנים בעלי פרופיל קרבי יוכלו להתגייס לתפקיד אם למדו 10 יח"ל מחשבים.

קשר"ג (קצין קשר גדודי)

התפקיד כולל פיקוד על מחלקת התקשוב בגדודים קרביים השונים והתמחות בהפעלת מערכות דיגיטליות בשדה הקרב, שמאפשרות פיקוד ושליטה בכוחות שפועלים באוויר, בים וביבשה.

ההכשרה כוללת טירונות 03 (בסיום ההכשרה 08), הכשרות יסוד, קורס קצונה לוחמת (רובאי 08) והשלמה חילית של 20 שבועות. בקורסים המקצועיים הקצינים לומדים על מערכות התקשורת המתקדמות, מערכות דיגיטליות, מערכות אלחוט, מערכות אבטחת מידע ומערכות הצפנה.

המיון לתפקיד הוא במסגרת של גיבוש בבסיס חיל ההדרכה של חיל התקשוב (בה"ד 7). אורך הגיבוש יומיים והוא כולל קליטה, משימות בקבוצה, בדיקות כושר גופני, מבחנים עיוניים וראיון אישי. המועמדים נדרשים להציג יכולות פיקוד והובלה, יחסי אנוש טובים, עבודת צוות, יכולת ביטוי גבוהה, התמודדות עם מצבי לחץ, התמדה, יכולות חשיבה ופענוח, זיקה לטכנולוגיה ותפקוד בסביבה לא וודאית.

התפקיד מחייב שירות קבע של 16 חודשים וכן חתימה על "דין אישה כדין גבר" לנשים, וכן פרופיל של 72 ומעלה.